Filter:
Zobraziť výsledky
Zrušiť všetky filtre
Filtruj aj typ akcie

OBJEKTívne

štvrtok 29.11.2018 - nedeľa 24.2.2019
 
 
Hlavným zámerom výstavy je predovšetkým konfrontovať a podporiť súčasnú podobu objektu (objektov či inštalácií) ako osobitého spôsobu myslenia v priestore a preferovať nefiguratívny jazyk foriem, tvarov a ich významových kontextov.
Odporucame!
Odporúčame

Výstavný projekt s názvom „Objektívne / Objective“, ktorý premiérovo predstaví KHB, sa koncentruje predovšetkým na mapovanie stavu súčasného 3D myslenia na českej a slovenskej scéne. Jeho hlavným zámerom je predovšetkým konfrontovať a podporiť súčasnú podobu objektu (objektov, či inštalácií) ako osobitého spôsobu myslenia v priestore a preferovať nefiguratívny jazyk foriem, tvarov a ich významových kontextov. Výstava sa pritom sústreďuje na generácie umelcov, ktorí nastúpili na výtvarnú scénu po zmene režimov, po roku 1989 a dnes figurujú aj v širšom stredoeurópskom kontexte (narodení najmä v 70. rokoch – teda od roku 1966 po rok 1982).

Ide o preferovanie post-konceptuálnych prístupov, kritické aj ironické (humorné) reflektovanie súčasného sveta – jeho hybridnú, bastardnú, rozbitú a fragmentárnu podobu; roztrasený, rozochvený a „nervózny“ (mediálny) obraz dnešných dní. Výstava prinesie používanie neklasických sochárskych materiálov, nájdených a odhodených predmetov a estetiku post socíkovskej recyklácie a pamäte (školské kabinety a panelákové prostredie, architektonické modely, vyradené výťahy, nekonečné stĺpce vriec cementu či biblií, nefunkčné prístroje a nástroje, obstarožný nábytok, elektroinštalácia, estetika kutilstva a DIY a pod.).

Venuje sa teda poetike absurdných stretnutí materiálov a bastardných prostredí (neusporiadaný systém zberného dvora, podivnej zbierky, akumulácie, bazáru, garáže, dielne...). Výstava tak prostredníctvom série objektov prinesie vlastný objektív nastavenia a snímania sveta. Teda nielen vlastnú „zrážku materiálov“, ale aj „zrážku kultúr a galaxií“ v nedeľnej obývačke.

Vladimír Beskid

kurátor výstavy