iná akcia
kurz / workshop

Ako sa hrali naši

Ateliér Múzeum má budúcnosť Múzea mesta Bratislavy v rokoch 2019 – 2020 otvoril pomyslené dvere do depozitára historických hračiek. Mnohé z nich postupne reálne predstaví verejnosti v projekte Ako sa hrali naši... teda generácie pred nami. Autorsky ho pripravili Beáta Husová a Martina Pavlikánová. Spoluprácu a odbornú gesciu nad projektom prijala kurátorka zbierky hračiek MMB Marta Janovíčková. Hračky, hra, rozprávanie, spev a tvorivosť vyplní voľný čas návštevníkom, ktorí sa stanú súčasťou ateliéru a projektu.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
16.03.2019, So

Múzeum privítalo na prvom podujatí vyše 120 návštevníkov a pozýva na druhé stretnutie už 16. 3. 2019 najprv do Apponyiho paláca a potom do Starej radnice do Ateliéru Múzeum má budúcnosť. Hosťom bude Ján Uličiansky.

Apponyiho palác, Radničná 1, začiatok 14.30

Čo si šepkajú hračky? Ďalšie 4 hračky – šporáčik, medvedík, bábika a stavebnica – opustia depozitár,  prídu medzi návštevníkov a rozpovedia svoj príbeh. S hračkami sa tradične bude dať  fotografovať na pamiatku. Podujatie začne spevom  v podaní Mravca Doda a Svetlušky Elišky zo Spievankova. Stali sa kamarátmi ateliéru.

Rozprávaj mi! Návštevníci si  určite nenechajú ujsť rozprávanie hlavného hosťa, ktorý vystúpi v uvedenej časti . Predstaví sa Ján Uličiansky. Rozumie deťom, dospelým, umeniu a knižkám, ktoré sám pre deti aj píše.  Ak ich máte doma, môžete si ich priniesť a poprosiť o autogram. Porozpráva aj o svojich obľúbených hrách, hračkách, knižkách.

Ján Uličiansky - dramaturgiu a réžiu ukončil na Bábkarskej fakulte Divadelnej akadémie múzických umení v Prahe. Neskôr bol spisovateľom v slobodnom povolaní a od roku 1988 dramaturgom Slovenského rozhlasu v Bratislave. Žije a tvorí v Bratislave. Celý svoj život venuje tvorbe pre deti – ako autor, dramaturg a režisér. Dieťa chápe ako rovnocenného partnera. Originálne spája rozprávkový výmysel s realitou, napríklad v rozhlasovej rozprávke-detektívke Peter Kľúčik.

Za rozhlasovú hru Tik Tak získal v roku 1977 prvú cenu festivalu OIRT i Hlavnú cenu Festivalu pôvodnej slovenskej rozhlasovej hry v Piešťanoch v roku 1978. Je to moderná rozprávka o dospelých, ktorí nemajú na nič čas. Mimoriadnu čitateľskú odozvu získal jeho prozaický debut Adelka Zvončeková. Dojímavé stretnutia dospelého s dieťaťom a prostredníctvom neho aj s vlastným detstvom (Všetko, Siduškine narodeniny, Záhadný koberec) sú lejtmotívom tejto obľúbenej knihy.

Ako prozaik získal prémiu Literárneho fondu a zápis na Čestnú listinu IBBY 1992 za knihu moderných rozprávok Snehuliacke ostrovy. Ján Uličiansky získava mnoho významných ocenení za svoju tvorbu od vážených porôt, najvyšším ocenením pre neho je však obľúbenosť jeho kníh u detí. Dosahuje ju najmä humorným videním sveta v prózach Pán Prváčik, Podivuhodné príbehy siedmich morí, Čarovný chlapec, Kocúr na kolieskových korčuliach. Za tvorbu pre deti získal v roku 1998 najvyššie ocenenie tvorcov pre deti, Cenu Trojruža.
Pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na VŠMU v Bratislave a ako organizátor knižnej tvorby pre deti.

Ateliér Múzeum má búdúcnosť, Stará Radnica, začiatok cca 16.15

Papierové múzeum. Po programe v paláci sa návštevníci presunú do Ateliéru MMB. Skalní si pridajú do Papierového múzea ďalší príbeh, nálepky, hračku, fotky a ilustrované obrázky. Vytvoria si nové hračky z papiera. Papierové múzeum sa pokojne môže volať aj  album spomienok (prispievať textovými príbehmi zo svojho detstva môžu najmä skôr narodení príbuzní). Účastníkom ostane album rodinných spomienok a pamiatok na návštevy múzea  v roku 2019 –  siedmich podujatí pod názvom Ako sa hrali naši...

Z obsahu projektu vyberáme

Staré hračky v súčasnom ponímaní tešili deti a dospelých pred mnohými rokmi a je šťastie, že v múzeu našli útočište. Vďaka tomu nestratili na pôvabe. Hlavná myšlienka projektu je oveľa hlbšia – ide o spájanie generácií, rozprávanie a porovnávanie hry a hračiek detí v minulosti a súčasnosti. Zmysel, podstata, spôsob hry aj podoba hračiek rôznych generácií záviseli najmä od spoločenskej atmosféry a životného štýlu, v ktorom deti vyrastali a vyrastajú.

Hra je vážna vec, ako sa vyslovil dlhoročný detský psychológ Zdeněk Matějček. Hra je totiž zábava, ktorá rozvíja myslenie, rôzne zručnosti, robí z detí dospelých a z dospelých deti. Projekt má ambíciu odhaliť názory ľudí na význam hry vo svojom živote.

Predpredaj vstupeniek je v pokladni v Starej radnici.

V budúcich častiach ešte uvidíte

27. 04. 2019 / hosť: Božidara Turzonovová 

18. 05. 2019 / hosť: Iveta Malachovská (happening na Nádvorí Starej radnice) 

19. 10. 2019 / hosť Anna Šišková

23. 11. 2019 / hosť Lukáš Latinák

14. 12. 2019 / hosť Marián Labuda

Staré hračky v súčasnom ponímaní tešili deti a dospelých pred mnohými rokmi a je šťastie, že
v múzeu našli útočište. Vďaka tomu nestratili na pôvabe.

Hlavná myšlienka projektu je oveľa hlbšia – ide o spájanie generácií, rozprávanie a porovnávanie hry a hračiek detí v minulosti a súčasnosti. Zmysel, podstata, spôsob hry aj podoba hračiek rôznych generácií záviseli najmä od spoločenskej atmosféry a životného štýlu, v ktorom deti vyrastali a vyrastajú.

Hra je vážna vec, ako sa vyslovil dlhoročný detský psychológ Zdeněk Matějček. Hra je totiž zábava, ktorá rozvíja myslenie, rôzne zručnosti, robí z detí dospelých a z dospelých deti. Projekt má ambíciu odhaliť názory ľudí na význam hry vo svojom živote.

Partneri:
Vydavateľstvo BUVIK, s. r. o.; Spievankovo, Rodinné centrum Prešporkovo, o. z.,Únia materských centier, BKIS
Mediálni partneri: RTVS Rádio Regina, Magazín INBA , Citylife.sk 

 

Odporúčame

divadlo

SĽUK: Genezis

Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) prichádza na scénu so svojím najnovším projektom „Genezis". Príbeh o stvorení sveta a o...Viac
25.4.2019 - 26.4.2019 / SĽUK
odporúčame!
film

Oni a Silvio

Silvio Berlusconi - známy miliardár, mediálny magnát, dlhoročný predseda talianskej vlády, známy svojim excentrickým spôsobom...Viac
Kino Mier Modra / Kino Mladosť / Kino Lumière / Artkino Za zrkadlom
odporúčame!
koncert

Dornkappel & Solid Move

Nadupané koncerty dvoch live rapových slovenských kapiel – Dornkappel & Solid Move, krst albumu Requiem, support: RE5.Viac
Št 21.3.2019 / Dunaj˜
odporúčame!
film

Veľká nádhera

Magická a čistá krása sa skrýva až pod povrchom...Viac
St 27.3.2019 / Kino Lumière
odporúčame!