iná akcia
kurz / workshop

Ako sa hrali naši? Na dvoroch a na uliciach

Ateliér Múzeum má budúcnosť pozýva na happening Ako sa hrali naši? Na dvoroch a na uliciach... hosťka a moderátorka Iveta Malachovská. Výnimočný program je venovaný oslave hry, hračiek z depozitára MMB, pohybu, tvorivosti, spájaniu generácií – starých rodičov, vnukov, rodičov a detí, ktorým ponúka stráviť spoločný čas v historickom strede mesta. Program je štvrtým pokračovaním cyklu Ako sa hrali naši...(2019 – 2020). Podujatie je súčasťou Noci múzeí a galérií 2019.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Hlavný program, 14:30, Nádvorie Starej radnice, vstup je voľný

Publikum nepríde o obľúbený program pozostávajúci z troch blokov.

Čo si šepkajú hračky? Hračky – kolobežka, hojdací koník, hojdacie kohúty, indiánsky stan, tabuľkas počítadlom – opustia depozitár. MMB ich predstaví návštevníkom cez ich príbehy. S hračkami sa tradične bude dať fotografovať na pamiatku. Podujatie začne spevom našich kamarátov zoSpievankova – v podaní Mravca Doda a Svetlušky Elišky.

Rozprávaj mi! V programe bude spomínať na detstvo, hry, hračky a čo pre ňu hra znamená úspešná slovenská moderátorka Iveta Malachovská. V súčasnosti je jednou zo scenáristiek a moderátoriek relácie RTVS Dámsky klub. V rokoch 1984 - 1986 externá, od roku 1986 interná pracovníčka Česko-slovenskej televízie. V roku 1991 absolvovala štúdium produkcie na Filmovej akadémii múzických umení v Prahe.

Má za sebou mnoho scenáristicky úspešne pripravených a bezprostredne, empaticky a s nevtieraným vtipom moderovaných relácií. Starší diváci si ju však pamätajú ešte z mládežníckejLastovičky, Matelka a preslávila sa aj ako moderátorka hudobnej relácie Štúdio Kontakt.

Tretí blok Papierové múzeum nahradí výtvarný ateliér zameraný na výrobu tradično-netradičných bábik z varešiek priamo na nádvorí Starej radnice.

Program 13:00 – 19:00, Primaciálne námestie a Nádvorie Starej radnice, vstup je voľný

V pestrom programe uvidíme cvičencov zo Sokolskej únie Slovenska TJ Vinohrady Bratislava – Ženy zlatého veku, deti a rodičov, akrobatické vystúpenia žiakov.

Celé Primaciálne námestie bude pokryté piktogramami s vyhradeným priestorom na skákanie cez gumu, kruhy hula hoop, chodenie na drevených lyžiach v páre, na chodúľoch, skákanie cez švihadlo,hranie o guľôčky, skákanie škôlky, hod na cieľ a rôzne iné zábavy (celkom 12), ktoré sa hrali staršie generácie detí.

V ďalšom moderovanom programe na nádvorí Starej radnice pripravuje MMB zaujímavé aktivity
a bloky ako Hra je vážna vec, rozprávanie s detskou psychologičkou Martou Marošovou;
Hra s knižkou, rozprávanie s Milicou Matejkovou a vydavateľstvom BUVIK, ktoré uvedie nevšednú dramatizáciu knihy Máme Emu od Janka Uličianskeho; Hra s pesničkou v spolupráci so Svetluškou Eliškou a Mravcom Dodom a možno príde aj prekvapenie...

Podujatie bude mať tiež charitatívny rozmer deti seniorom. Múzeum sa rozhodlo venovať na tento účel detské keramické diela z projektu Prechádzky s pánom Marquartom (2016 – 2017), ktoré mladí umelci ponechali v múzeu. Výťažok z predaja venuje seniorom. Ide o diela znázorňujúce historickéobjekty Bratislavy, ktoré nesú pečať detského videnia reality prenesenej do úprimného a nenapodobiteľného výtvarného výrazu drobného diela.

Zmena programu vyhradená!
V prípade dažďa sa akcia presunie do Apponyiho paláca a Faustova siene Starej radnice. V danej situácii voľné vstupenkydo interiérov rozdá MMB dve hodiny pred plánovaným začiatkom podujatia na nádvorí Starejradnice.

Predpredaj vstupeniek je v pokladni v Starej radnici.

Záštitu nad programom prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.

V budúcich častiach ešte uvidíte

19. 10. 2019 / hosť Anna Šišková

23. 11. 2019 / hosť Lukáš Latinák

14. 12. 2019 / hosť Marián Labuda

Staré hračky v súčasnom ponímaní tešili deti a dospelých pred mnohými rokmi a je šťastie, že
v múzeu našli útočište. Vďaka tomu nestratili na pôvabe.

Hlavná myšlienka projektu je oveľa hlbšia – ide o spájanie generácií, rozprávanie a porovnávanie hry a hračiek detí v minulosti a súčasnosti. Zmysel, podstata, spôsob hry aj podoba hračiek rôznych generácií záviseli najmä od spoločenskej atmosféry a životného štýlu, v ktorom deti vyrastali a vyrastajú.

Hra je vážna vec, ako sa vyslovil dlhoročný detský psychológ Zdeněk Matějček. Hra je totiž zábava, ktorá rozvíja myslenie, rôzne zručnosti, robí z detí dospelých a z dospelých deti. Projekt má ambíciu odhaliť názory ľudí na význam hry vo svojom živote.

Partneri:
Vydavateľstvo BUVIK, s. r. o.; Spievankovo, Rodinné centrum Prešporkovo, o. z.,Únia materských centier, BKIS
Mediálni partneri: RTVS Rádio Regina, Magazín INBA , Citylife.sk 

 

Odporúčame

film

Bolesť a sláva

Antonio Banderas a Penélope Cruz v novom filme kultového španielského režiséra Pedra Almodóvara.Viac
Kino Pezinok / FK Nostalgia / Kino Mier Modra / Kino Lumière / Kino Mladosť / Cinemax Bory Mall / Cinema Ci...
odporúčame!
koncert

SFYA - Simply For Your Attention

Duo rakúskych súčasných akusticko-dreampopových pesničkárov. Jednoduché, snivé a miernou elektronikou podfarbené pesničky s...Viac
Št 30.5.2019 / .klub pod lampou
odporúčame!
party

SIGNAll_FM Sound w. Makoto (JP)

Pi 31.5.2019 / Nu Spirit Bar
odporúčame!
iná akcia

Jar plná zážitkov na zámku Schlosshof

Prijmite pozvanie na jarný výlet do zámku Schoss Hof, ktorý je skutočným skvostom Dolného Rakúska. Len niekoľko kilometrov od...Viac
30.5.2019 - 2.6.2019 / Schloss Hof
odporúčame!